بى عيب بازار اقتصاد اقتصادی روز گذشته

بى عيب: بازار اقتصاد اقتصادی روز گذشته حجم نقدینگی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بورس به افزایش ادامه می‌دهد؟

تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند پتانسیل بالقوه جهت رشد بورس وجود دارد و حتی اگر این بازار چندین بار بیش از 10 درصد رشد کند، باز هم ظرفیت جهت رشد دارد.

بورس به افزایش ادامه می‌دهد؟

بورس به افزایش ادامه می دهد؟

عبارات مهم : بازار

ریسک های تهدیدکننده رونق بازار سهام در حال برجسته شدن هستند

تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند پتانسیل بالقوه جهت رشد بورس وجود دارد و حتی اگر این بازار چندین بار بیش از 10 درصد رشد کند، باز هم ظرفیت جهت رشد دارد.

بازار سرمایه در حال گذران دوران جدیدی هست؛ به نظر می رسد موج نقدینگی ای که این روزها در بازارهای موازی فضایی پرنوسان را ایجاد کرده بود، وارد بازار سهام شده است هست. بازارهای طلا، سکه و ارز در هفته های اخیر در مسابقه ای عجیب، هر روز رکورد تازه قیمتی می زدند و در ایستگاه های تازه می ایستادند؛ اگرچه دو، سه روزی است که فضای این بازارها کمی آرام گرفته، آن هم به واسطه سیاست تازه بانک مرکزی جهت تبدیل سکه های پیش فروش به اوراق. در این شرایط، نرخی که از هر گرم طلای 18عیار در بازار دیده می شود، 210 هزار و 670 تومان هست. سکه نیز در حدود 2 میلیون و 453 هزار و 500 تومان و یورو 8 هزار و 97 تومان قیمت دارد.

بورس به افزایش ادامه می‌دهد؟

کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی، علت فضایی که امروز در بازارهای سکه و ارز شکل گرفته است را احتمال بازگشت محدودیت های بین المللی عنوان می کنند؛ با این وجود، توصیه ای که وجود دارد، این است که به حدی مسایل و پرسشها اقتصاد زیاد است که اتفاقات امروز دور از ذهن به نظر نمی رسید. از چند سال قبل بارها راجع به ابرچالش های اقتصادی کشور شنیده می شد و یکی از این چالش ها که به سیستم بانکی برمی گردد، حجم نقدینگی سرگردان است که در جای درستی پارک نمی شود و هر روز باعث تشنج یک بازاری می شود.

گزارش ها نشان می دهد که رقم نقدینگی به بیش از 1500 هزار میلیارد تومان رسیده است که نشان از رشد حدود 23 درصدی آن در سال گذشته دارد. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، در شرایطی که نقدینگی به شیوه درست و کارآمد در اقتصاد مورد بهره برداری قرار نگیرد و با نقدینگی سرگردان مواجه باشیم، زیاد بودن میزان نقدینگی نسبت به تولید، تهدیدی است که می تواند اقتصاد را زمین گیر کند و به بحران منجر شود.

تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند پتانسیل بالقوه جهت رشد بورس وجود دارد و حتی اگر این بازار چندین بار بیش از 10 درصد رشد کند، باز هم ظرفیت جهت رشد دارد.

در اقتصاد کشور عزیزمان ایران نیز به علت ساختار معیوب نظام بانکی، با نقدینگی سرگردان مواجه هستیم و شاخصی که می توانست وقت رشد و توسعه اقتصاد باشد، به ترساندن تبدیل شده است هست؛ لیکن نظام بانکی که باید نقش قلب را در اقتصاد ایفا و با پمپاژ پول به حیات عنصرهای اقتصادی کمک می کرد، پول را گرفته ولی نتوانسته است به خوبی آن را به اعضای حیاتی اقتصاد برساند. این مساله موجب شده است نقدینگی از یک متغیر فرصتی به تهدیدی خطرآفرین جهت اقتصاد کشور تبدیل شود.

نقدینگی وارد بازار سرمایه شد

در این شرایط، به نظر می رسد موج نقدینگی وارد بازار سرمایه شده است هست. دیروز شواهد بازار این عنوان را تایید می کرد؛ به طوری که شاخص بورس 6 رقمی شد و مرز 100 هزار واحد را هم رد کرد و صف خرید را در اغلب سهم ها شاهد بودیم؛ اگرچه بعضی فعالان بازار معتقدند که هیجان در کل بازارها به شدت مشهود است و این توصیه خوبی نیست؛ چراکه گاهی اوقات بازارها به علت ارزش های ذاتی خود مورد استقبال قرار می گیرند، ولی در مواقعی که تردیدها بسیار است و مسوولان یک کشور در سکوت به سر می برند، این هیجان تا حدی دلواپس کننده می شود.

بورس به افزایش ادامه می‌دهد؟

اما با این حال، شاخص بورس در آخرین ساعات معاملات دیروز در رقم 102 هزار و 452 واحد ایستاد که این رقم نسبت به معاملات 23 خرداد، از رشد حدود 3 هزار و 306 واحدی برخوردار بوده هست. این یعنی از ابتدای امسال تاکنون شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران 6.3 درصد رشد داشته است.

امید به گشایش نسبی در بازار ارز و همچنین اخبار مثبت اطراف صنایع بزرگ، خاصه گروه فلزی-معدنی و پتروشیمی و در نتیجه ورود نقدینگی تازه به عنوان بااهمیت ترین مولفه های اثرگذار بر رشد بی سابقه شاخص کل سهام در روز گذشته ارزیابی می شوند.

تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند پتانسیل بالقوه جهت رشد بورس وجود دارد و حتی اگر این بازار چندین بار بیش از 10 درصد رشد کند، باز هم ظرفیت جهت رشد دارد.

هفته گذشته مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد در یادداشتی اینستاگرامی عنوان کرد: تحولات هفته های گذشته باعث شده است تا مردم به دنبال کالاهای جایگزین جهت دارایی هایشان باشند. نتیجه اینکه سرمایه ها به سمت بازار سکه، ماشین و مسکن رفته و درنتیجه رشد قیمت ها در بعد زیاد کردن تقاضا رخدادهاست. بنابراین فضای حاکم بر این بازارها تحت تاثیر این جو برهم خورده هست. ولی راهکار مواجهه با مشکل، توجه به واقعیت های اقتصاد کلان کشور است و بر همین اساس هم دولت در تلاش است که با مهار روند رشد نقدینگی، سرمایه ها را به سمت بازارهای مولد هدایت کند که نمونه آن رشد شاخص بازار سرمایه طی روزهای اخیر است.

بازار سرمایه به افزایش ادامه می دهد؟

حال پرسش این جاست كه آیا بازار سرمایه همچنان قادر است در سیر صعودی خود قرار داشته باشد؟ به عبارتی دیگر، آیا بازار سرمایه ظرفیت پذیرش حجم بیشتری از نقدینگی ها را دارد؟ محمودرضا خواجه نصیری، معاون سابق نظارت بر بورس ها و بازارهای شرکت بورس در این خصوص عنوان می کند: سابقه تاریخی بازار نشان می دهد که همواره بعد از رشد ارزی، بازار سرمایه می تواند حرکت قدرتمندی را شروع کند که در حقیقت این مساله قدرت مهم نقدینگی است که در بازارهای متفاوت حرکت کرده است.

بورس به افزایش ادامه می‌دهد؟

وی با اشاره به زیاد کردن ریسک به بازده در اکثر بازارهای موازی از جمله طلا و مسکن و اینکه سرمایه به سمت بازاری که زمینه رشد دارد، سوق پیدا می کند، متذکر می شود: این پتانسیل بالقوه جهت رشد بورس وجود دارد و حتی اگر این بازار چندین بار بیش از 10 درصد رشد کند، باز هم ظرفیت جهت رشد دارد.

ولی نادی قمی، کارشناس بازار سرمایه نیز در خصوص زیاد کردن شاخص بورس می گوید: در حال حاضر بااهمیت ترین اعتبار های رشد بازار سهام را می توان در سه عامل جست وجو کرد. اول نقدینگی بی ثبات است که بعد از ایجاد تلاطم در بازار ارز، سکه، مسکن و خودرو، زمینه را جهت ورود به بازار سهام مناسب دیده هست. دوم ثبات قیمت های بالای مواد خام در بازارهای جهانی و سوم زمزمه عوض کردن در سیاست ارزی و برآورد بازار سهام از حتمی بودن این عوض کردن است.

به گفته وی، اگرچه با توجه به قیمت بازدهی در بازارهای رقیب، امکان بازدهی بین 20 تا 30 درصدی بازار سهام وجود دارد، ولی نباید فراموش کرد که اقتصاد کشور در امسال با اوضاع دشواری روبه رو است و ریسک های تهدیدکننده رونق بازار سهام در حال برجسته شدن هستند.

نادی قمی متذکر می شود: براساس مفاهیم تئوریک محرک های مهم بازار سهام در دو دسته کلی مشمول بر رشد واقعی قدرت سودآوری شرکت ها و کم کردن ریسک بازار طبقه بندی می شوند که در خصوص این دو مورد دغدغه وجود دارد.

وی تصریح می کند: با توجه به تحریم های تازه آمریکا و آینده نامشخص برجام، ریسک های سیاسی بازار در حال زیاد کردن هست. اوضاع بانک ها و قیمت سود سپرده ها نیز ریسک های مالی بازار و قیمت تنزیل بازار را زیاد کردن می دهد.

این تحلیلگر بازار سهام یادآور می شود: اگرچه رقم سود شرکت ها، به خصوص شرکت های صادراتی در امسال افزایشی هست، ولی بخشی از این تغییرات مثبت سود نیز در اثر بزرگنمایی مقیاس ها (کاهش ارزش ریال) هست. چراکه قدرت سودآوری شرکت ها در اثر فتح بازارهای تازه جهت فروش محصولات یا در اثر زیاد کردن بهره وری در تولید محصولات و به تبع آن کم کردن بهای تمام شده است محصولات زیاد کردن خواهد یافت.

خبرآنلاین / مریم فکری

واژه های کلیدی: بازار | اقتصاد | اقتصادی | روز گذشته | حجم نقدینگی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog